top of page

donaldas duškinas „retorika MOKYTOJAMS“

"Retorika mokytojams". Knyga - konspektas kiekvienam, siekiančiam ugdyti (-is) laisvą asmenybę. Kiekvienas esam Mokytojas. 

 

Retorika – iki šių dienų bene mažiausiai ištirta laisvųjų menų (Artes Liberales) kryptis. Dažnas dabarties žmogus galvoja, kad retorika tėra viešasis kalbėjimas ar manipuliavimas auditorija savanaudiškais tikslais. Tokiu būdu pamirštama metafizinė Retorikos pusė, o juk žodis, anot senovės egiptiečių, – pati žmogaus esmė.

 

Kai stebime gražiai, įtaigiai kalbantį žmogų, pasakojantį mus įtraukiančią istoriją, mes matome galutinį rezultatą. O kaip pasakyti tokią kalbą? Kaip papasakoti tokią istoriją? Kaip jai pasiruošti? Aptarkime, kas sudaro geros istorijos esmę. Jei išskaidytume ją į detales, gautume 7 retorikos meno elementus, 7 laiptelius viršūnės link:

– mūsų mintys, nuostatos ir įsitikinimai;
– mūsų charizma;
– mūsų kvėpavimas;
– mūsų kūnas;
– mūsų balsas;
– mūsų kalbos struktūra;
– mūsų žodynas.

Bet 7 elementai tėra technikos ir metodikos. Kad tai veiktų, trūksta dar kai ko. Ko? Reikia norėti ir leisti sau būti laisvam. Juk retorika – laisvų žmonių menas. Kaip to išmokti? Būti kaip jūra. Nes jūra – tai laisvė, tai – Gyvenimo poezija.

retorika-mokytojams.jpg
bottom of page